Tapetovanie, tapety Žilina- všetky informácie o tapetách

109310602

 

Tapetovanie, tapety Žilina- všetky informácie o tapetách Ak si chcete vybrať správne tapetu, mali by ste vedieť základné rozdelenie tapiet, ktoré sa rozdeľujú podľa zloženia (materiálu) na:

 

 

 

 • Vliesové tapety
 • Vinylové tapety
 • Papierové tapety
 • Sklotextilné tapety
 • Textilné tapety
 • Prírodné tapety
 • Obrazové tapety a fototapety

Vliesové tapety

Vlies - je nová generácia tapiet, ktoré vynikajú rozmerovou stabilitou aj vo vlhkom stave; pre túto vlastnosť ich môžme lepiť na lepidlom natretú stenu v suchom stave bez predchádzajúceho nánosu lepidla na povrch tapety - táto vlastnosť výrazne zjednodušuje a urýchľuje lepenie. Dnes už i výrobcovia komerčných stenových materiálov zachytávajú trend pochádzajúci z rezidenčného prostredia a vyvinuli vliesové materiály s minerálnymi pigmentmi, spĺňajúce vysoké nároky na mechanickú odolnosť a nehorľavosť produktov. Vlies je vlastne netkaná textília, vyrábaná z vlákien - lacnejší variant - buničitých, drahší variant- polyesterových a viskózových. Ich zmiešaním s pojivom a lisovaním vzniká základný materiál, ktorý je ekologický, priepustný a veľmi príjemný na dotyk. Ich impregnáciou, potlačou, a vrstvením vzniká nepreberné množstvo atraktívnych dizajnov

Vinylové tapety

Jedná sa o kategóriu tapiet vyrobenú z vinylu o vysokej gramáži (nad 300 g/m2). Tapety majú výraznú štruktúru , vďaka čomu dosahujú nenapodobiteľnú plasticitu vzoru a vzhľad kvalitnej "ťažkej' textílie. Táto je ešte zvýraznená farebnou úpravou pomocou technológie hĺbkotlače. Tento variant vysokokvalitnej a trvácnej úpravy stien predstavuje štandard nadnárodných hotelových sietí. Okrem hotelových priestorov sú tapety vhodné do luxusných reprezentačných a obytných priestorov a reštaurácií. Sú viacvrstvové tapety tvorené z vrstvy vynilu na spodnom papierovom nosiči. Taktiež sú jednofarebné alebo vzorované vyrábané s reliéfnym povrchom, na ktorom môžu byť primiešané rôzne typy ozdobných granulátov (napr. trblietavé kamienky, neónové farby a pod.)

Papierové tapety

 1. jednovrstvové, teda simplex
 2. dvojvrstvové, teda duplex

Povrch obidvoch druhov tapiet môže byť hladký alebo razený (pomocou tapetovacieho valca). Tapety sú jednofarebné aj vzorované. Tým, že tieto tapety sú vyrobené len z papiera a klasickou technológiou nanášania farby a razenia, sú cenovo najprístupnejšie

Sklotextilné tapety

Jedná sa o vysokokvalitné produkty vyrobené z kremičitého vlákna. Je to 100% prírodný produkt, ktorý je extrémne trvanlivý, vysoko odolný voči poškodeniu , roztrhnutiu a má vynikajúce výstužové vlastnosti, znižujúce náklady na údržbu nových a existujúcich interiérových stien. Náklady na ich životnosť sú extrémne nízke, pretože môžu byť viacnásobne premaľované , pričom stále zostáva zachovaný ich pôsobivý trojrozmerný vzhľad a celistvosť. Využitie nájdu v širokom spektre interiérov, od domácností, cez rezidencie, kancelárske a komerčné priestory , až po frekventované interiéry, kde je vyžadovaná vysoká odolnosť, hygienická nezávadnosť a nehorľavosť (nemocnice, výrobné priestory s vysokými nárokmi na čistotu, letiskové haly, hotely a pod..). Hĺbka dezénu, ako aj výstužové vlastnosti materiálu závisia popri kvalite pojivového materiálu (tzv. apretúry) predovšetkým od hustoty tkania sklenej textílie, ktorá je vyjadrená v g na m2. Podľa gramáže a teda aj výslednej kvality sú produkty rozdelené do jednotlivých tovarových skupín: Vitrulan Standard, classic plus, pigment plus, phantasy plus s možnosťou votkania loga, príp. iných motívov podľa priloženého návrhu. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke výrobcu www.vitrulan.com

Textilné tapety

V tejto kategórii produktov nájdete širokú škálu textilných materiálov s rôznorodou výslednou optikou. Textilné tapety , ktoré nájdete v našich kolekciách sú tkané z priadzí pozostávajúcich z vlákien:

 • rastlinného pôvodu : - bavlna, ľan, ramia
 • živočíšneho pôvodu : - vlna, hodváb
 • chemické vlákna : - viskóza, polyester.

Tkaniny sa môžu čiastočne upraviť pomocou tlače, potlače, hĺbkotlače, farbiarskych techník a impregnovať látkami obmedzujúcimi horľavosť materiálov. Tkaniny sa ďalej disperzným lepidlom kašírujú na vliesový materiál. Disperzné lepidlá zachovávajú priedyšnosť tapety a vliesový podklad umožňuje ľahké nalepenie. Textilné tapety predstavujú jeden z najušľachtilejších materiálov na úpravu stien. Využijete ich všade tam, kde chcete dosiahnuť skutočne exkluzívny, osobitý a pritom veľmi útulný a pohodový interiér.

Prírodné tapety

Spracované prírodné materiály, napr. tráva, listy alebo korok, tvoria povrch prírodnej tapety. Dnes víťazia tapety z bambusu a tráv pochádzajúcich z východnej Ázie. Prírodné korkové tapety vyrobené z lúpaného korku na papierovom nosiči sú z dôvodu náročnosti pestovania a obnoviteľnosti korkovej kôry na okraji záujmu.

Obrazové tapety a fototapety

Medzi fototapety zaraďujeme všetky motívy tapiet, ktoré sú spracované fotograficky alebo maľbou. Z druhov tu zaraďujeme plagáty rôznych rozmerov a obrazy (zložené z jednej alebo aj z viacerých častí). Podkladom pre tlač fototapiet je papier. Zobrazenie reality je dokonale verné. Technologicky prevratnou novinkou na trhu sú vliesové fototapety. Podkladom fototapety je vliesový materiál, ktorý sa používa pri výrobe stenových tapiet v gramáži 150 g/m2 hladký povrch, 200g/m2 hladký povrch, 250 g/m2 štruktúrovaný povrch. Štruktúrovaný povrch dáva fototapete trojrozmerný vzhľad.

Pred lepením tapety je vhodné vykonať vyrovnanie povrchu stierkovaním a penetráciou, ktoré sú tiež v ponuke našich služieb.

vinyl  textil  skolotextil  fototapeta  papier